• Badania i rozwój

  Wspieranie producentów owoców i warzyw w ich pracy to najważniejszy priorytet w działalności firmy Symbioz

  Dlatego w 2022 roku w strukturach Symbioz stworzyliśmy dział Badań i Rozwoju (R&D), w ramach którego powstała jednostka badawcza - Centrum Badań Sadowniczych – CBS.

 • Działalność badawcza w branży ogrodniczej jest papierkiem lakmusowym dla wprowadzanych nowych technologii ochrony, nawożenia czy biostymulacji.

  Każdy producent kupując produkt zadaje sobie te same pytania:

  • Czy produkt był sprawdzany w polskich warunkach klimatycznych?
  • Czy jest bezpieczny dla rośliny uprawnej w różnych fazach fenologicznych?
  • Czy można go mieszać z innymi, powszechnie stosowanymi środkami?
  • Czy jest skuteczny w zwalczaniu danego szkodnika albo patogenu?
 • Sprawdzone technologie

  Każda technologia, którą oferuje Symbioz podlega ścisłym badaniom laboratoryjnym oraz polowym, wykonywanym w ramach działalności Centrum Badań Sadowniczych, a także zlecanym Państwowym Instytutom Badawczym. W pracy doświadczalnej przestrzegamy wszelkich norm międzynarodowych (metodyki EPPO) wymaganych dla badań rejestracyjnych środków ochrony roślin.

  Praca, którą wykonujemy w CBS ma wspierać producentów owoców i warzyw dlatego budujemy i ciągle uzupełniamy bazę wiedzy dotyczącą poszczególnych technologii oferowanych przez Symbioz.

 • Wychodzimy z założenia, że wiedza o produkcie jest bezcenna - tak samo jak zadowolenie naszych klientów z wyprodukowanych w najwyższej klasie jakościowej plonów.

 • Efektywność

  Badania i ocena efektywności naszych technologii

  Od początku swojej działalności w CBS prowadzimy badania, których celem jest ocena efektywności poszczególnych technologii w ograniczaniu populacji wielu gatunków szkodliwych owadów czy patogenów.

  Zajmujemy się m.in.: zarazą ogniową, brudną i kropkowaną plamistością jabłek, nekrotyczną plamistością liści na odmianie Golden Delicious, parchem jabłoni w technologii ochrony bez użycia fungicydów, tarcznikiem niszczycielem, owocówką jabłkóweczką i zwójkówkami liściowymi (ograniczanie populacji bez użycia syntetycznych insektycydów), mszycą jabłoniowo-babkową, miodówką gruszową plamistą i wieloma innymi agrofagami. Jako pierwsi w Polsce wykonaliśmy w 2023 roku polowe testy różnych technologii dedykowanych do ograniczania strat spowodowanych przez Stemphylium vesicarium (brązowa plamistość gruszy). 

 • Priorytetem dla Centrum Badań Sadowniczych jest wyszukanie i gruntowne sprawdzenie wszystkich technologii, które mogą być wsparciem dla ogrodników, szczególnie w obliczu wycofywania coraz większej liczby substancji aktywnych środków ochrony roślin.

 • Kontakt

  Kontakt do Centrum Badań Sadowniczych:

  e-mail: cbs(at)symbioz.pl

Masz pytania?

Doradzimy, wyjaśnimy, pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej technologii.
Formularz kontaktu
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.